Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Strona główna

XIV Mazurski Festyn Ekologiczny "Eko-logika"

347242781_632506875568641_7798755536429108475_n.jpg

Mazurski piknik z rozmowami o odpadach w tle, to znak rozpoznawczy festynu „Eko-Logika”. Tradycyjnie nie zabraknie regionalnej kuchni przygotowanej przez Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Srokowo oraz tematycznych stoisk edukacyjnych.

Organizator imprezy Mazurski Związek Międzygminny – Gospodarka Odpadami, poprzez kulturalno–rozrywkowe wydarzenia i dobrą zabawę, stara się przybliżać uczestnikom proekologiczną tematykę i edukować w zakresie gospodarki odpadami. Tegoroczna Eko-Logika oferowała będzie szereg tematycznych stoisk edukacyjnych.

Kwiaty za odpady, warsztaty recyklingowe, kolory holi i dmuchańce!

Główną atrakcją Srokowskiej imprezy będzie „Mazurski automat do butelek”, w którym będzie można zamienić butelki PET na sadzonki kwiatów. Obowiązują proste zasady, za każde przyniesione 20 butelek PET, wydajemy roślinę. Obowiązuje limit 5 roślin na osobę. „Akademia młodego recyklera” to miejsce w którym powstaje „coś z niczego”. Uczestnicy zabawy wykonają obrazki w 3D, węże z korków od butelek, słonie z rolek po papierze toaletowym, rakiety z rolek po ręcznikach papierowych, żółwie ze spodów po butelkach plastikowych, pociągi z rolek po papierze toaletowym, popity, kolorowanki dla najmłodszych. Młodzi recyklerzy zbudują również ogromnego robota z kartonów. Dodatkową atrakcją stoiska będą bańki mydlane, balony, eksplozja kolorów (holi). Dobrą zabawę dla najmłodszych zagwarantują także odpadowe gry i zabawy: tematyczny twist, wieloformatowe gry planszowe, segregacja odpadów na wesoło czy quiz odpadowy. Tuż obok stoiska z grami, znajdować się będzie ogromna dmuchana zjeżdżalnia i tor przeszkód.

Śmieciarka dwukomorowa czy Antyazbestowe Miasteczko?

„Jak działa śmieciarka” to stoisko zorganizowane przez firmę transportującą odpady. W ramach tego stoiska goście wydarzenia poznają szczegóły pracy operatora śmieciarki. Bedzie to niesamowita okazja do zbaczania „od środka” pojazdu odbierającego odpady oraz sprawdzenia, czy rzeczywiście posiada dwie komory do gromadzenia odpadów. Natomiast tajemniczo brzmiące „Antyazbestowe miasteczko” to miejsce, w którym porusza się problematykę usuwania wyrobów zawierających azbest, możliwości finansowania usuwania azbestu oraz stosowania alternatywnych pokryć dachowych.

Zbiórka elektroodpadów

Zakład Zagospodarowania Odpadów Komunalnych Spytkowo przeprowadzi w ramach swojego stoiska zbiórkę zużytego sprzętu elektronicznego. Za każdy przyniesiony elektro-odpad czeka niespodzianka.

Koncerty i zbiórka pieniędzy na leczenie Jasia Korshenrich

Na scenie wystąpią uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Srokowie oraz zespoły z Gminnego Ośrodka Kultury w Srokowie. Jako gwiazda wystąpi Załoga dr. Bryga. Centrum Wolontariatu w Kętrzynie, Centrum Usług Społecznych Srokowo i Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Srokowo przeprowadzą zbiórkę funduszy na leczenie Jasia Korshenrich. Podczas imprezy nastąpi również rozstrzygnięcie konkursów ekologicznych, ogłoszonych przez MZMGO, „Rady na Odpady” i konkurs „Zbiórki makulatury.

Mobilny punkt informacyjny

W ramach festynu mieszkańcy będą mogli załatwić sprawy urzędowe związane z gospodarką odpadami w mobilnym punkcie informacyjnym. Pracownicy MZMGO odpowiedzą na pytania w zakresie zbiórki odpadów komunalnych, przyjmą deklaracje wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, przedstawią program usuwania odpadów pochodzenia rolniczego (folia rolnicza) oraz azbestu, przyjmą też wnioski chętnych do udziału w programach.

Do zobaczenia w Srokowie

Mazurskim jeziorom, łąkom i lasom wciąż daleko do idealnej czystości. Trzeba też dążyć do ograniczenia ilości produkowanych odpadów i zwiększenia odzysku surowców wtórnych. Zapraszamy mieszkańców Srokowa do aktywnego udziału w Mazurskim Festynie Eklogicznym Eko-Logika. Plac rynkowy w Srokowie, 3 czerwca 2023 (sobota) od 10:00.