Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Strona główna

Gminny Ośrodek Kultury w Srokowie ZAPRASZA

coverphoto3 LOGOTYPY 700x259

 coverphoto3 LOGOTYPY 700x259

14.11(środa)2018, godz.8.00


sala widowiskowa GOK Srokowo

 

Artystyczny Program Profilaktyki Uzależnień „ANTYMINA” – PROFILAKTYKA Z PA
Wychodząc naprzeciw problemom społeczno-zdrowotnym obserwowanym wśród młodzieży i zagrożeniom, jakie niosą ze sobą różne używki, w tym dopalacze i inne narkotyki, powstał Artystyczny Program Profilaktyki Uzależnień „Antymina” – Profilaktyka z pasją. Jego autorem jest Miroslaw „Kolah” Kolczyk – artysta, raper, główny prelegent Programu. Organizatorem 160 spotkań, które odbędą się w 2018 roku w szkołach w całej Polsce jest Fundacja Arka Noego z Gliwic. Szkoły, które biorą udział w projekcie nie ponoszą żadnych kosztów, ponieważ tegoroczna „Antymina” współfinansowana jest ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości. Dzięki temu, profilaktycy prowadzący spotkania dla dzieci w wieku szkolnym i licealnym, mogą dotrzeć aż to 16 tysięcy młodych osób w kraju. Sami twórcy Programu mówią o nim:

Zdajemy sobie sprawę, że obecne czasy
być może bardziej niż kiedykolwiek – są niczym „pole minowe” – bardzo łatwo,
zwłaszcza młodemu człowiekowi, wejść na obszar pełen „min”, z którego niezwykle
ciężko wyjść bez szwanku. Aby edukować o zagrożeniach uzależnień oraz zachęcać
młodych ludzi do świadomych postaw, nasz zespół doświadczonych profilaktyków
odwiedza szkoły w całym kraju, by szerzyć przesłanie „Antyminy”. A to wszystko z
miłości do wolności.

Każde spotkanie ma bardzo ciekawą i przystępną dla młodego człowieka formę. Nie jest to tylko "pogadanka" i teoretyczna wiedza z podręczników, lecz czytelny opis mechanizmów i zajęcia profilaktyczne na podstawie historii prawdziwych ludzi. W czasie prawie dwugodzinnych zajęć młodzież dowiaduje się o zagrożeniach, jakie niosą ze sobą alkohol, narkotyki – w tym dopalacze – oraz inne substancje psychoaktywne. Celem tych działań jest zbudowanie świadomości wśród dzieci i młodzieży o szkodach zdrowotnych i społecznych wynikających z używania substancji psychoaktywnych, alkoholu, uzależnienia od hazardu i e-uzależnienia oraz promocja aktywizacji prospołecznej wśród osób w wieku 10-19 lat na terenie Polski. Co ciekawe i wyróżniające program „Antymina”, płaszczyzną i narzędziem do kontaktu jest muzyka rap, która bardzo czytelnie i wprost pozwala mówić na trudne tematy. Kolah opowiada swoją historię (sam wyszedł z uzależnień, dziś jest szczęśliwym mężem jednej żony i ojcem dwójki wspaniałych dzieci), prezentuje swój program artystyczny, a nawet freestyluje na tematy zadane przez młodzież. Na każdym spotkaniu towarzyszy mu także co najmniej jeden wykładowca, trener terapii czy profilaktyk uzależnień, odpowiedzialny za część teoretyczną. Z programem "Antymina" zapoznało się już tysiące młodych ludzi w całej Polsce. Wysoki poziom muzyczny prezentowany przez "Antyminę" potwierdzają liczne zaproszenia do szkół i placówek wychowawczych, a także zaproszenia na festiwale i koncerty.<br style=" font-style: normal; font-variant: normal; font-weight: normal; letter-spacing: normal; line-height: normal; orphans: 2; text-align: -webkit-auto;

Zadanie współfinansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości